2005 Art Competition Winners

Landscape Category

First Place

Evening Dance (oil, 30×40)
by Robert Hagberg.

Second Place

Down in the Quarter (watercolor, 15×10)
by Dean Mitchell.

Third Place

Surf at Sunset (oil, 20×30)
by Dino Paravano.

Honorable Mention

The Swing Shift (oil, 24×20)
by Nathan Solano.


Drifting Leaves (watercolor, 18 1/2×28 1/4)
by Donald Patterson.


Windows (oil, 16×20)
by Leah Waichulis.


Animal Category

First Place

The Dancer (gouache, 18×28)
by Barbara Banthien.

Second Place

The Gathering Place (oil, 32×50)
by John Banovich.

Third Place

Say Ahhh… (scratchboard, 24×18)
by Francis Sweet.

Honorable Mention

When Zebras Fly (oil, 9×12)
by Muriel Timmins.


Peacock (watercolor, 38×15)
by Soon Young Warren.


Morning Mist (oil, 21×29)
by Marcia Weatherholt-Bernhardt.


Experimental Category

First Place

Black Room III (acrylic with sand, 42×62)
by Tim Gaydos.

Second Place

Big Date (oil 51 1/2×83 1/2)
by Frank Holmes.

Third Place

Pushing the Envelope (watercolor, 40×25)
by Diane Schmidt.

Honorable Mention

Bondage (oil, 34×38)
by Ted Smuskiewicz.


Crying Over Spilled Milk (oil, 24×36)
by Alan B. Tuttle.


Perspective of the Self (acrylic, 24×38)
by Steve Perrault.


Portrait Category

First Place

How Many Beaver? (alkyd, 12×9)
by John Buxton.

Second Place

In the Aspens (oil, 40×30)
by Tamara Callens.

Third Place

John A. Andross (oil, 18×24)
by Tony Pro.

Honorable Mention

James (oil, 18×14)
by Ryan Wurmser.


After Worship (oil, 30×24)
by Lefu Gu.


Rowena (oil, 24×30)
by Dean Mitchell.


Still Life Category

First Place

Rondo (pastel, 12 1/2×30 1/2)
by Deborah Bays.

Second Place

Where There?s Smoke (oil, 36×32)
by Heather Neill.

Third Place

The Alligator Case (acrylic, 30×40)
by Lili Maglione.

Honorable Mention

Foul Ball (oil, 8×10)
by Anthony Waichulis.


Doc?s Demise (charcoal, 25×18)
by Jason Davenport.


Supplies (oil 11×14)
by Leslie Rhae Barber.

Edited by Lisa Wurster, associate editor of The Artist’s Magazine.

You may also like these articles:

COMMENT